„ZDROWY PRZEDSZKOLAK” – co to takiego?

“Zdrowy przedszkolak” to program mający na celu zmniejszenie problemu nadwagi i otyłości wśród dzieci w wieku przedszkolnym. Pierwszym krokiem będzie wykonanie pomiarów masy ciała oraz wyliczenie wskaźnika BMI (Body Mass Index) dla każdego dziecka w celu weryfikacji masy ciała. Pozwoli to Nam, wyodrębnić grupę dzieci z nadwagą i otyłością, które zostaną zakwalifikowane do dalszego etapu programu, czyli do indywidualnych konsultacji w gabinecie dietetyka. Program przewiduje 3 takie spotkania, podczas których zostaną omówione konkretne kroki wprowadzania zmian nowych nawyków żywieniowych.

Ale na tym nie koniec. W celu propagowania zdrowych nawyków oraz poszerzania świadomości żywieniowej, w czasie zajęć, zostaną zorganizowane 3 spotkania dzieci z dietetykiem. Edukacja poprzez zabawę to świetny sposób na pokazie dzieciom, że zdrowe odżywianie wcale nie jest trudne i nudne, a aktywność fizyczna to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Ponadto podczas pogadanki zwrócimy uwagę rodziców/opiekunów na pułapki żywieniowe, które czyhają na ich dzieci oraz przekażemy wiedzę jak to żywienie powinno wyglądać.

Podsumowując, na program składają się:

 • pomiary masy ciała – 2 pomiary dla dzieci z prawidłową masą ciała,

 • 3 dla dzieci z nadwagą i otyłością,

 • 3 prelekcje żywieniowe dla dzieci, zorganizowane w czasie trwania zajęć w przedszkolu,

 • 1 prelekcja dla rodziców/opiekunów dzieci

 • 3 spotkania z dietetykiem w gabinecie poradni dietetycznej z dziećmi z nadwagą i otyłością

Do kogo „ZDROWY PRZEDSZKOLAK” jest skierowany?

Program “Zdrowy przedszkolak” skierowany jest do dzieci w wieku 3 – 6 lat, uczęszczających do przedszkoli na terenie gminy Pawłowice oraz ich rodziców/opiekunów. 

“Zdrowy przedszkolak”  będzie realizowany w latach 2021 – 2025. W pierwszym roku, przewiduje się, że do programu wejdzie około 620 dzieci, z czego 20 % (około 124 dzieci) zostanie zakwalifikowanych do dalszego etapu, czyli dodatkowych indywidualnych spotkań z dietetykiem. Kolejne lata, prezentują się bardzo podobnie, z tą jedynie różnicą, że tylko 3 – latki będą objęte pełnym programem. 

“ZDROWY PRZEDSZKOLAK” – skąd u dzieci problemy z masą ciala na tak wczesnym etapie rozwoju?

Nadwaga i otyłość to złożony problem. Przyczyn jej powstania dopatruje się m.in w czynnikach środowiskowych, na które mamy wpływ, czynnikach hormonalnych, a także genetycznych. Z naszych obserwacji wynika, że problemy z wysoką masą ciała u dzieci to nie tylko kwestia złych nawyków żywieniowych czy braku aktywności fizycznej. To kilka czynników, które nałożyły się na siebie w dłuższym okresie czasu. Czynniki środowiskowe, które mają ogromny wpływ na masę ciała, zwłaszcza u dzieci to przede wszystkim:

1. Złe nawyki żywieniowe do których zaliczamy:

 • nieprawidłowe nawyki żywieniowe u rodziców tych dzieci,

 • pomijanie posiłków w ciągu dnia,

 • spożywanie posiłków przed telewizorem,

 • podjadanie pomiędzy posiłkami oraz w godzinach wieczornych,

 • nadużywanie produktów wysoko przetworzonych tj. fast foody, słodycze, słodzone napoje,

 • zbyt małą ilość warzyw i owoców w codziennym menu.

2. Niewielka aktywność fizyczna.

Niestety coraz częściej obserwuje się, że dla dzieci bardziej interesujący staje się świat gier, mediów (internet, telewizja) niż ruch na świeżym powietrzu czy zabawa z rówieśnikami. Siedzący tryb życia to niestety nadprogramowe kilogramy. Co jeszcze istotne (potwierdzeniem są badania wykonane wśród dzieci), że podczas oglądania telewizji czy grania w gry video zwiększa się m.in spożycie słonych przekąsek czy słodyczy.

3.Niewystarczający czas snu.

Niewyspane dziecko to nie tylko problemy ze skupieniem uwagi na zajęciach, ale to również młoda osoba narażona na problemy z nadmierną masą ciała. Badania pokazują, że niedobór snu wpływa na silniejsze odczuwanie głodu i większy apetyt, a to niestety kończy się podjadaniem i pochłanianiem sporych ilości jedzenia. 

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie programu, napisz do Nas!

Dziękujemy za wiadomość! Odpowiemy na nią tak szybko jak to możliwe!
Wystąpił błąd podczas wysyłania wiadomości - spróbuj za chwilę lub skontaktuj się z nami telefonicznie